Інформація про заклад Печать

     З 02.09.2010 головним лікарем КЗ «Черкаський обласний центр профілактики та боротьби зі СНІДом» Черкаської обласної ради (далі – КЗ «ЧОЦПБС» Черкаської обласної ради) призначений заслужений лікар України Левченко П.Ю. (вища кваліфікаційна категорія з організації та управління охороною здоров'я та вища кваліфікаційна категорію з педіатрії), неодноразово нагороджувався Почесними грамотами МОЗ України. В 2007-2010 роках та з 2016 по року теперішній час – член Національної Координаційної ради з питань профілактики туберкульозу та ВІЛ-інфекції при Кабінеті Міністрів України.

 

levchenko

 

     З 2014 року в центрі працює заступник головного лікаря – кандидат наук з державного управління Білоус І.В. (вища кваліфікаційна категорія з організації та управління охороною здоровʼя, магістр державного управління).
     КЗ «ЧОЦПБС» Черкаської обласної ради був створений розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 19.07.1996 № 329 відповідно до Закону України «Про запобігання захворюванню на СНІД та соціальний захист населення» на виконання Національної програми профілактики ВІЛ-інфекції/СНІД на 1995-1997рр. з метою профілактики зараження ВІЛ-інфекцією населення області. З моменту створення штат Центру збільшено з 16,5 до 64,5 посад.
     За період з 2001 по 2018 рік в області прийняті чотири обласні соціальні програми протидії розвитку епідемії ВІЛ/СНІДу, які були головними документами для визначення стратегії щодо запобігання розповсюдження ВІЛ-інфекції/СНІДу та лікування хворих на ВІЛ/СНІД.
     В цей час створені обласна, районні та міські координаційні ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу. До складу обласної Координаційної ради при облдержадміністрації входять як державні, так і громадські організації, які безпосередньо чи опосередковано впливають на розвиток епідемії ВІЛ/СНІДу в області.
     Керівництво закладу активно співпрацює з проектами міжнародної технічної допомоги – «Реформа ВІЛ-послуг в дії» (Делойт), «Платформа між секторальної співпраці» (РЕСПОНД), «Програма – 15» (Фонд благополуччя дітей), «Зменшення стигми та дискримінації, повʼязаної з ВІЛ, до представників груп найвищого ризику в медичних закладах» (RESPECT), «Консультування та тестування на робочих місцях» (Міжнародна організація праці), «Посилення спроможності лікування ВІЛ/СНІД в Україні в рамках надзвичайної ініціативи Президента США з надання допомоги з ВІЛ/СНІД» (РЕРFAR).
     За час активного запровадження заходів протидії в області є суттєві досягнення служби протидії ВІЛ/СНІДу області:
- у 2017 році вперше за 29 років продовження епідемії ВІЛ/СНІДу в області спільними зусиллями медпрацівників та неурядових організацій досягнуто 0% передачі ВІЛ від матері до дитини;
- в області здійснена повна децентралізація послуг з ВІЛ/СНІД, що надає можливість пацієнтам отримувати лікування за місцем проживання;
- за весь період епідемії серед медичних працівників не було жодного випадку інфікування ВІЛ, пов’язаного з виконанням професійних обов’язків;
- за останні роки вдалось суттєво збільшити охоплення хворих на ВІЛ-інфекцію/СНІД специфічним лікуванням. Станом на 01.01.2018 отримують АРТ 2 263 особи;
- в останні роки стабільно збільшується показник своєчасності взяття ВІЛ-інфікованих на диспансерний облік (виявлені лабораторно і взяті на диспансерний облік у 3-х місячний термін) – 2017 – 65,4%, 2016 – 64%, 2015 – 56,4%;
- поступово зменшується питома вага осіб, виявлених на ІІІ-IV клінічній стадії ВІЛ-інфекції, серед нових випадків ВІЛ-інфекції – 2017 – 35,7%, 2016 – 40,2%, 2015 – 53,5%;
- активно впроваджуються в практику ЗОЗ різного профілю, включаючи первинний рівень (центри загальної практики сімейної медицині, далі – ЦПМСД), послуги з консультування і тестування на ВІЛ;
- збільшується питома вага обстеження на ВІЛ-інфекцію контингентів груп ризику і досягає 20% від кількості обстежених;
- в ЛПЗ області впроваджена дослідна експлуатація Єдиної електронної системи епідеміологічного та клінічного моніторингу поширення ВІЛ-інфекції, яка покращить обробку даних обстежень на ВІЛ-інфекцію, медичного нагляду за хворими на ВІЛ-інфекцію/СНІД, інформаційну підтримку процесів планування закупівель, обліку та контролю руху лікарських препаратів тощо.
     Станом на 01.01.2018 заклад розташований у двох одноповерхових приміщеннях в затишному куточку міста Черкаси по вул. Нечуя-Левицького, 22. Крім того, на базі КЗ «Черкаська обласна дитяча лікарня» Черкаської обласної ради в орендованому приміщенні розташовано відділ вірусологічних та імунологічних досліджень централізованої лабораторії діагностики ВІЛ-інфекції, вірусних гепатитів, опортуністичних інфекцій КЗ «ЧОЦПБС» Черкаської обласної ради.

novi_mu

     КЗ «ЧОЦПБС» Черкаської обласної ради – це обласний заклад третинного рівня, що надає спеціалізовану та високоспеціалізовану медичну допомогу населенню області з питань профілактики, діагностики та лікування ВІЛ/СНІДу, методичну та планово-консультативну допомогу всім лікувально-профілактичним закладам області, співпрацює з органами виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями, об'єднаннями громадян які реалізують політику у сфері протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу.
      Керівництво закладу працює над створенням належної, придатної для роботи матеріально-технічної бази: проведений капітальний ремонт тепломереж, каналізації. В усіх кабінетах вмонтовано кондиціонери. У коридорі закладу вмонтований телевізор для перегляду пацієнтами рекламних та демонстраційних санітарно-освітніх роликів. ТК «Рось» знято 20-хвилинний рекламний ролик з інформацією про існування та призначення закладу, який неодноразово демонструвався на місцевому телебаченні та демонструється щоденно для пацієнтів закладу.
     На теперішній час у структурі центру функціонують: амбулаторно-поліклінічне відділення (завідувач лікар-педіатр вищої категорії Прокопенко Н.М.), відділ профілактичної, організаційно-методичної роботи і епідмоніторингу (завідувач Акіндінова А.Б., епідеміолог Комасько Л.О.), централізована лабораторія діагностики ВІЛ-інфекції, вірусних гепатитів, опортуністичних інфекцій (завідувач Вакулюк О.В.), кабінет «Довіра» (завідувач Вакулюк О.Г.), центр моніторингу і оцінки виконання програмних заходів з протидії епідемії ВІЛ (завідувач Пономаренко А.Ф.), господарський відділ.
     Централізована лабораторія для діагностики ВІЛ-інфекції, вірусних гепатитів, опортуністичних інфекцій КЗ «ЧОЦПБС» Черкаської обласної ради проводить дослідження для діагностики ВІЛ-інфекції, опортуністичних інфекцій та супутніх захворювань (сифіліс, гепатити) методом імуноферментного аналізу, підтверджувальні дослідження при виявленні у скринінгу антитіл до збудника ВІЛ-інфекції, забезпечує лабораторний супровід перебігу ВІЛ та моніторинг ефективності антиретровірусної терапії у хворих на ВІЛ-інфекцію/СНІД. Це клінічні та біохімічні аналізи, обстеження на СD4-лімфоцити, вірусне навантаження.
     З грудня 2016 року розпочав працювати відділ вірусологічних та імунологічних досліджень централізованої лабораторії, який є міжрегіональним для пацієнтів Черкаської та Кіровоградської області (наказ МОЗ України від 17.08.2016 № 851 «Про внесення змін до наказу Міністерства охорони здоров'я України від 16.09.2009 № 673»).
     З метою наближення надання медичної допомоги хворим на ВІЛ/СНІД безпосередньо до місця їхнього проживання тільки в Черкаській області повністю закінчена (в жовтні 2017 року) децентралізація послуг на місцях шляхом створення сайтів для призначення та проведення АРТ. Впродовж 2017 року було відкрито 8 сайтів АРТ, зокрема у Корсунь-Шевченківській, Шполянській, Чорнобаївській, Лисянській, Драбівській, Христинівській, Жашківській ЦРЛ та КНП «Третій Черкаський ЦПМСД». Всього активно працюють 28 сайтів АРТ, серед них перший в Україні дитячий сайт на базі Черкаської міської дитячої лікарні. На кабінет «Довіра» Смілянської міської поліклініки для дорослих покладено обов’язки міськ/районного сайту АРТ (для хворих на ВІЛ/СНІД мешканців м. Сміла та Смілянського району). Отже, своєчасна та якісна медична допомога хворим на ВІЛ-інфекцію/СНІД забезпечена у всіх містах та районах області.
      У 2016 році з нагоди святкування 20-ї річниці з дня утворення до КЗ «ЧОЦПБС» Черкаської обласної ради з поздоровленнями завітала команда Представництва ООН в Україні, а саме: директор офісу Координатора системи ООН в Україні Ван Нгуєн, директор об’єднаної Програми ООН по ВІЛ/СНІДу (ЮНЕЙДС) в Україні Яцек Тишко, Національний координатор Міжнародної організації праці в Україні (МОП) Сергій Савчук, радник ЮНЕЙДС з питань комунікації та глобальних ініціатив Олена Шерстюк, голова Федерації профспілок області Петро Шевченко та голова ЧБО ЛЖВ «Від серця до серця» Наталія Несват. Під час поздоровлення, Яцек Тишко висловив подяку колективу центру за активну роботу в справі протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та оцінив роботу Черкаського обласного центру профілактики та боротьби зі СНІДом як одну з найкращих в Україні.

novi_mu2

     Центром налагоджено тісну співпрацю та партнерські відносини з 5 неурядовими організаціями Черкаської області у сферах профілактики, догляду, підтримки та лікування хворих на ВІЛ-інфекцію/СНІД.
     Міжнародний благодійний фонд «Альянс громадського здоров’я» – провідна недержавна організація, яка у співпраці з державними партнерами та громадськими організаціями ефективно протидіє епідеміям ВІЛ/СНІДу, туберкульозу, вірусних гепатитів та іншим соціально небезпечним захворюванням шляхом надання фінансової та технічної підтримки відповідних програм. 29.11.2017 був підписаний Меморандум про партнерство у сфері протидії ВІЛ-інфекції між Міжнародним благодійним фондом «Альянс громадського здоров’я» та Черкаською обласною адміністрацією, що сприятиме координації спільних дій, спрямованих, зокрема, на ефективне використання потенціалу державних, міжнародних донорських, громадських та благодійних організацій, розвиток партнерства у сфері протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу і туберкульозу.
     У співпраці з Міжнародним центром підготовки та освіти з питань охорони здоровʼя університету штату Вашингтон (I-TECH) та ДУ «Центр громадського здоровʼя МОЗ України» Центр бере участь у запровадженні в Україні якісної оцінки ЗОЗ за методикою ClASS (Клінічна оцінка для посилення систем), в закладі працюють 3 національні експерти ClASS Білоус І.В., Прокопенко Н.М., Вакулюк О.В.
04.09.2013 на базі КЗ «ЧОЦПБС» Черкаської обласної ради вперше в Україні відкрито Черкаський регіональний навчально-тренінговий центр з питань ВІЛ-інфекції/СНІДу Черкаської медичної академії для студентів та слухачів курсів підвищення кваліфікації зазначеної академії, де поряд з лекційними заняттями відпрацьовуються практичні навички надання медичної допомоги ВІЛ-інфікованим безпосередньо на робочому місці. З моменту відкриття охоплено більше 8 тис. осіб.
      В кінці 2017 року в Черкаській області завершено проект RESPECT «Зменшення стигми та дискримінації, пов’язаної з ВІЛ, до представників груп найвищого ризику в медичних закладах України», що впроваджувався в Черкаській області Мережею ЛЖВ та фахівцями КЗ «ЧОЦПБС» Черкаської обласної ради за технічної підтримки USAID. Основним завданням проекту було покращення ставлення медичних працівників до ВІЛ-інфікованих пацієнтів та зменшення рівня стигми та дискримінації. За час впровадження проекту було проведено ряд тренінгів для медичних працівників щодо зниження рівня стигми та дискримінації. Завдяки проектній діяльності рівень стигми серед медичних працівників зменшено втричі та покращено рівень знань щодо шляхів передачі ВІЛ.
     Пілотний проект «Сталість ВІЛ-послуг» у м. Канів та Канівському районі реалізовувався фахівцями КЗ»ЧОЦПБС» ЧОР спільно з ЧБО ЛЖВ «Від серця до серця» у період з 20.03.2016 по 30.09.2017 року. Метою Проекту було пілотування сталої моделі надання життєво-важливих послуг для ключових груп населення та ЛЖВ на місцевому рівні. Серед основних досягнень пілотного проекту варто відмітити створення центру інтегрованої допомоги на базі Канівської ЦРЛ, виділення коштів з місцевих бюджетів для закупівлі швидких тестів на ВІЛ та співфінансування ЗПТ, створення та початок роботи сайту ЗПТ.
     Завдяки реалізації пілотного проекту вперше в сільських амбулаторіях Канівського району запроваджені інтегровані послуги, створена місцева нормативна база по запровадженню послуг на ВІЛ, контрольоване лікування туберкульозу на первинному рівні, сформоване розуміння районної влади щодо запровадження ЗПТ, як програми зменшення шкоди, обраховано вартість медичних послуг, в т.ч інтегрованих, створена нормативна база в лікувально-профілактичних закладах району для запровадження інтегрованих послуг для ключових груп в повному обсязі.
Напрацювання проекту були розповсюджені в лікувально-профілактичних закладах Черкаської області в якості передового досвіду, наприклад відкрито сайт ЗПТ в Жашківському районі, наказом по обласному управлінню охорони здоровʼя запроваджено тестування швидкими тестами в усіх центрах первинної медико-санітарної допомоги області, цим же наказом зазначена обовʼязкова закупівля швидких тестів на ВІЛ за кошти місцевих бюджетів.