Новини
Виявлення серологічних маркерів ВІЛ за допомогою швидких тестів Печать
26.02.19 15:36

       22 лютого 2019 року на базі тренінгового центру КЗ «Черкаський обласний центр профілактики та боротьби зі СНІДом» Черкаської обласної ради було проведено тренінг на тему: «Виявлення серологічних маркерів ВІЛ за допомогою швидких тестів». У заході взяли участь соціальні працівники БО «Від серця до серця» та медичні працівники різних ЛПЗ міста.

       Метою тренінгу було надання теоретичних і практичних навичок роботи зі швидкими (експрес) тестами для виявлення антитіл до ВІЛ, інформування учасників щодо вимог стратегії фаст-трек, нормативної документації, процедури дотестового та післятестового консультування, тестування, первинної профілактики та біологічної безпеки.

       Присутні були зацікавлені питаннями консультування, супроводу пацієнта до моменту лікування, умов зберігання, тестування та додаткових матеріалів для проведення процедури тестування; активно працювали впродовж практичної частини тренінгу.

       Більшість учасників тренінгу відпрацювали практичні питання та отримали практичні навички взяття матеріалу для досліджень, проведення процедури тестування та утилізації матеріалу. Увага акцентувалася на помилках при проведенні тестування, заповненні первинної облікової документації та питаннях біологічної безпеки.  

 
Доведення пацієнтів до лікування та організація соціального супроводу. Ведення електронної системи МІС ВІЛ Печать
26.02.19 15:28

       19-20 лютого 2019 року на базі тренінгового центру КЗ «Черкаський обласний центр профілактики та боротьби зі СНІДом» Черкаської обласної ради було організовано та проведено обласний семінар-тренінг для лікарів-інфекціоністів сайтів АРТ на тему: «Доведення пацієнтів до лікування та організація соціального супроводу. Ведення електронної системи МІС ВІЛ».

11 

       Учасників семінару було ознайомлено з епідситуацією щодо ВІЛ-інфекції у Черкаській області за 2018 рік; проаналізовано роботу сайтів АРТ щодо розширення доступу до АРТ ВІЛ-інфікованим пацієнтам у Черкаській області за 2018 р. і представлено план введення в АРТ на І кв. 2019 року.

       Семінар-тренінг також охопив і питання індексного тестування, призначення АРВП Атазанавір в системах АРТ І ряду: показання, побічні реакції. Було обговорено впровадження СОПів для виявлення та відстеження ВІЛ (+) пацієнтів, що пропускають призначені візити та втрачаються з-під медичного нагляду.

2 

       На заході було представлено результати аналізу даних ЕС МІС ВІЛ з даними ф.№ 56 та обласної бази даних «Отримуючі АРТ» в частині правильності внесення даних та їх достовірності в розрізі сайтів АРТ; проаналізовано надання медичної допомоги хворим на ко-інфекцію ВІЛ/ТБ у 2018 р. та розглянуто питання щодо профілактики ТБ у ВІЛ-інфікованих за результатами роботи у 2018 р., застосування LFLAM тестів для діагностики ТБ у ВІЛ-інфікованих пацієнтів: показання, інтерпретація даних.

 
1 грудня Всесвітній день боротьби зі СНІдом Печать
27.11.18 14:04

1 грудня світова громадськість відзначає Всесвітній день боротьби зі СНІДом. У цей день по всьому світу люди виражають підтримку хворим на ВІЛ-інфекцію та СНІД, привертають увагу громадськості та засобів масової інформації до вирішення проблеми епідемії, боротьби з проявами стигматизації та дискримінації хворих, толерантного ставлення до них.

Головне ідея та мета відзначення Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом – інформування населення про проблему ВІЛ-інфекції/СНІДу через інформаційні кампанії, виховати толерантне ставлення до ВІЛ-позитивних людей у суспільстві, донести до кожного громадянина, що знання свого ВІЛ-статусу – це відповідальне ставлення до свого здоровя та до нашого спільного майбутнього, доцільна та зважена поведінка. 

Цього року акцентується увага на тестуванні та ранньому виявленні ВІЛ-інфекції, оскільки це – ключ до зупинення епідемії. Масштаби поширення ВІЛ набули глобального характеру і постають реальною загрозою соціально-економічному розвитку більшості країн світу.

Проблема ВІЛ-інфекції залишається актуальною, як світової спільноти, так і для Черкащини, де вже 30 років питанням її протидії займаються, як заклади охорони здоров’я так і організації громадянського суспільства. Випадки захворювання на                           ВІЛ-інфекцію/СНІД наявні у всіх регіонах Черкаської області. За весь період епідемії на Черкащині офіційно зареєстровано більше 8 тисяч ВІЛ-інфікованих осіб, з них хворих на СНІД понад 3 тисяч; померло від захворювань, зумовлених СНІДом – більше 2150 осіб.

У лікувально-профілактичних закладах області під медичним спостереженням перебуває більше 3 700 ВІЛ-інфікованих осіб, з них хворих на СНІД понад 1 200 осіб.

Медична реформа розширює можливості для швидшого подолання епідемії          ВІЛ-інфекції в Україні. Завдяки децентралізації послуг на місцях, відтепер тестування на ВІЛ можна пройти не лише у 28 спеціалізованих кабінетах «Довіра», які наявні у всіх лікувально-профілактичних установах вторинного рівня міст і районів області, але і у сімейного лікаря. Пройти тест на ВІЛ зараз доступно, конфіденційно та безкоштовно.

На сьогоднішній день ВІЛ-інфікованим надається безоплатна і доступна специфічна антиретровірусна терапія, яка продовжує життя, забезпечує покращення його якості, зменшує ризик передачі вірусу іншим людям. Своєчасна та якісна медична допомога хворим на ВІЛ-інфекцію/СНІД проводиться на 28 сайтах/кабінетах антиретровірусної терапії у всіх містах та районах області. На сьогоднішній день антиретровірусну терапію отримує близько 3 тисяч ВІЛ позитивних осіб.

Напередодні 1 грудня в країні на державному рівні буде проведено інформаційну кампанію з промоцією тестування на ВІЛ через мобільний додаток HIV TEST. Вона буде містити відповідний заклик: «НЕ будь дитиною. Пройди тест на ВІЛ».

Ключові тези Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом:

- «Наступного року в Україну буде завезено більше 1 млн. тестів на ВІЛ».

- «Не будь дитиною. Пройди тест на ВІЛ».

- «Лише кожен другий ВІЛ-позитивний українець знає про свій статус».

- «Половина нових випадків ВІЛ діагностується з деяким запізненням – на 3, 4 клінічних стадіях».

- «Сьогодні доступні різні варіації тестування на ВІЛ – швидкими тестами, оральними тестами, у лабораторії, онлайн та у мобільномуHIV TEST».

- «Ми закликаємо кожного дізнаватись про свій статус, адже це наше право на здоров’я. Лише так епідемію ВІЛ у країні буде зупинено».

Де пройти тестування?

Експрес-тести (швидкі тести з результатом протягом 10-20 хв.) можна зробити на базі громадських організацій, які займаються профілактикою ВІЛ у Вашій місцевості та в поліклініках (сімейних амбулаторіях) за місцем проживання.

Кров на ІФА (імуноферментний аналіз)  можна здати в лікувальних установах, у тому числі в КЗ «Черкаський обласний центр профілактики та боротьби зі СНІДом» (м. Черкаси, вул. Нечуя Левицького, 22, тел.: 64-91-82; 64-92-39).

 
Увага сибірка! Печать
02.11.18 11:27

В зв’язку з ускладненням епідемічної ситуації щодо сибірки пропонуємо ознайомитися з інформаційними матеріалами стосовно профілактики цього небезпечного інфекційного захворювання тварин і людей.

 

Потенційну загрозу щодо появи сибірки, її розповсюдження серед тварин і виникнення хвороби у людей  становить наявність 13,5 тисяч стаціонарно-неблагополучних пунктів щодо сибірки.

За останні 20 років зареєстровано 30 випадків хвороби серед людей в 9 областях країни, зокрема  в Черкаській області зареєстровано в 1999р. 2 випадки та в 2012 р. 1 випадок.

За аналогічний період реєстрація хвороби серед тварин відбувалася в 10 областях, зокрема  в Черкаській області зареєстровано 1 випадок в 2012 році.

Захворювання були пов’язані значною мірою з недостатнім охопленням щепленнями тварин від сибірки, порушенням правил їх утримання, заходів особистої безпеки персоналу при догляді за тваринами, реалізації м’ясної продукції.

Останні зареєстровані випадки сибірки у людей у жовтні 2018 року в Одеській області знову підтвердили, що зазначені недоліки  все ще актуальні для країни та потребують суттєвого покращення. За результатами епідрозслідування встановлено, що четверо хворих осіб приймали участь у вимушеному забої та розтині великої рогатої худоби, який проводився без ветеринарної експертизи. Тварину не було щеплено проти сибірки. М'ясо було реалізовано серед жителів с. Міняйлівка Одеської області.

Сибірка (Anthrax) - гостре інфекційне захворювання з групи зоонозів (група хвороб, якою хворіють і тварини і люди), спричиняється паличкою сибірки, протікає в залежності від місця проникнення збудника, у шкірній (98 % випадків) або генералізованій формі (2 %).

Збудник сибірки Bacillus anthracis зустрічається в двох формах – вегетативній та споровій. Збудник сибірки в залежності від біологічної форми існування має різну стійкість. Вегетативні форми гинуть при нагріванні до 75 градусів Цельсія - за одну хвилину, при кип'ятінні - миттєво.  Разом з тим, спори збудника сибірки відрізняються винятковою стійкістю. Від дії прямого сонячного світла вони гинуть через 20 і більше діб. Спори залишаються життєздатними при температурі 70 градусів Цельсія на протязі декількох годин, при кип'ятінні гинуть за 1 годину. У висушеному стані вони зберігаються десятки років. Спори досить стійкі до дії хімічних речовин. Дублення шкір не вбиває спор збудника, в таких шкурах вони можуть зберігатися роками. 

Резервуаром збудника сибірки є контамінований спорами сибірки ґрунт, в якому збудник зберігається тривалий час. Тварини заражаються, поїдаючи траву, інші корми, при водопої тощо. Основне джерело інфекції — хворі на сибірку переважно травоїдні тварини (велика і дрібна рогата худоба, коні, олені, кролі, зайці). Захворюваність на сибірку серед людей носить спорадичний (поодинокий) характер, але нерідко може набувати групового характеру і спалаху. Основними причинами зараження людей сибіркою є: здійснення подвірного вимушеного забою хворих тварин (без попереднього ветеринарного огляду), розробка туш, зняття шкіри і поховання трупів загиблих тварин без дотримання ветеринарно-санітарних правил; порушення правил особистої гігієни при догляді за хворими тваринами; приготування і вживання їжі з м'яса, отриманого від хворих тварин; контакт з випадково придбаними м'ясопродуктами, вовною, шкірами, волосом, щетиною та іншою продукцією тваринництва. 

Бацила проникає у кров через пошкоджені ділянки шкіри та слизових оболонок. Прихований період триває від кількох годин до 6-8 днів, частіше 2-3 дні. Потім проявляються перші симптоми хвороби - висока температура, нездужання, головний біль, кров'яний пронос, болі в животі, серцева слабкість.
При шкіряній формі на місці проникнення збудника через 1- 2 тижні у центрі виразки утворюється щільний, безболісний, чорний струп (нагадує вуглинку) - карбункул, діаметр якого може досягати 8-10 см, не нагноюється. Якщо лікування розпочинається вчасно, хворі одужують.

У рідкісних випадках перебіг хвороби ускладнюється кишковою, легеневою або септичною формами. Захворювання протікає тяжко і може призвести до смерті хворого. 

Лікування.

  При підозрі на сибірку хворий підлягає негайній госпіталізації в інфекційне відділення в окрему палату чи бокс. Лікування передбачає застосування антибіотиків, протисибіркового імуноглобуліну та патогенетичних засобів.

Прогноз при сибірці. Сприятливий прогноз мають шкірні форми сибірської виразки, генералізовані форми часто закінчуються летальним результатом. Сучасні методи лікування сприяють зниженню несприятливих наслідків даного захворювання, тому вкрай важливо своєчасне звернення за медичною допомогою.

Профілактика сибірки. 

У разі появи ознак захворювання тварин на сибірку потрібно негайно звернутися до ветлікаря чи до територіального органу Держпродспоживслужби.

Категорично забороняється вживати м'ясо і молоко тварин уражених хворобою.

Працівників ферм, підприємств по переробці шерсті і шкіри, м'ясокомбінатів імунізують сибірковою живою вакциною СТІ (одноразове нашкірне або підшкірне введення і ревакцинація через 1 рік). За особами, які контактували з хворими на сибірку тваринами, спостерігають протягом 2 тижнів. У випадку можливого зараження проводять екстрену профілактику антибіотиками ( НЕ пізніше 5 діб після контакту з подозрілими об'єктами).

Індивідуальна профілактика полягає в дотримання санітарно-гігієнічних правил при роботі з тваринами, специфічної вакцинопрофілактики для осіб з високими професійними ризиками зараження. Виявлені осередки підлягають дезінфекції.

Госпіталізованим хворим виділяють предмети догляду, посуд. При обслуговуванні таких хворих медперсонал використовує індивідуальні халати, гумові рукавиці, а при генералізованій формі сибірки ще додатково ватно-марлеві маски та захисні окуляри. Використаний перев'язочний матеріал підлягає спаленню.

Надзвичайно важливо при підозрі на захворювання сибіркою негайно звернутися до сімейного лікаря чи лікаря-інфекціоніста.

 
Черкащина стала на крок ближче до виконання цілей ООН Печать
01.11.18 15:58

30-31 жовтня на базі КЗ «Черкаський обласний центр профілактики та боротьби зі СНІДом» Черкаської обласної ради пройшла чергова обласна конференція лікарів-інфекціоністів на якій обговорювались питання виконання цілей UNAIDS 90-90-90 за якими Черкаська область взяла на себе зобов’язання слідувати цілям, і охопити тестуванням та лікуванням 90% людей які живуть з ВІЛ/СНІД.

 

img-2b8318f3d94211d2103be2e3c4281033-v


На зустрічі була присутня представник ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України» Людмила Нечипоренко, яка представила інформацію щодо стану виконання цілей в цілому по Україні, та підкреслила досягнення Черкаської області у порівнянні з іншими регіонами нашої держави.

Також вона зазначила що завдяки підтримці Уряду Сполучених Штатів Америки, в рамках Надзвичайного плану Президента США для надання допомоги в боротьбі проти ВІЛ/СНІД (PEPFAR), який реалізується ДУ «Центром громадського здоров’я МОЗ України», Черкаська область повністю забезпечена сучасними препаратами для лікування ВІЛ-інфекції. Завдяки оновленню міжнародних протоколів, люди які живуть з ВІЛ/СНІД мають можливість починати лікування одразу після встановлення діагнозу, що безперечно має позитивний клінічний ефект та знижує навантаження на державний бюджет у сфері лікування опортуністичних інфекцій.

За словами головного лікаря КЗ «ЧОЦПБС» ЧОР Петра Левченка, всі ці досягнення стали можливими завдяки широкій децентралізації послуг з лікування ВІЛ, адже лише 30% пацієнтів області отримують лікування в обласному центрі СНІДу, всі інші отримали можливість отримувати послуги на місцях, а саме на «сайтах АРТ» які є в кожному районі області та містах обласного підпорядкування.

Однак, для виконання цілей UNAIDS 90-90-90 замало лише препаратів. Основною проблемою регіону залишається низький рівень тестування населення на ВІЛ, тому основні зусилля сьогодні направлені на виконання важливого індикатору, за якими 90% ЛЖВ області повинні знати свій статус та отримувати лікування. Для вирішення цієї проблеми Черкаський обласний центр СНІДу широко впроваджує тестування швидкими тестами, за допомогою яких пацієнт може дізнатись результат за 15-20 хвилин.

 

img-7d119a1e885fea56f4b7cf5e59aba373-v

 

На конференції також були обговорені питання впровадження медичної інформаційної системи клінічного та епідеміологічного моніторингу ВІЛ-інфекції (МІС-ВІЛ), застосування новітніх препаратів, лікування поєднаної інфекції ВІЛ/туберкульоз, визначені основні напрямки подальшої роботи щодо боротьби з ВІЛ/СНІД.


 
« НачалоПредыдущая12345678910СледующаяПоследняя »

Страница 7 из 22