Новини
В Черкаській області широко запроваджується методика тестування на ВІЛ за допомогою швидких тестів Печать
22.03.19 18:13

     Активну позицію з цього питання зайняли сімейні лікарі, адже в переліку обов’язкових послуг, які оплачує Національна служба здоров’я України, є тестування на ВІЛ.

     Так, 19 та 22 березня 2019 року на базі тренінгового центру КЗ «Черкаський обласний центр профілактики та боротьби зі СНІДом» Черкаської обласної ради було проведено семінари-тренінги з питань тестування на ВІЛ за ініціативи медичного працівника в рамках проекту «Розбудова клінічного та управлінського потенціалу служби ВІЛ-інфекції /СНІДу України», за підтримки Міжнародного центру з питань освіти та підготовки у сфері охорони здоров’я (I-TECH) Університету штату Вашингтон США.

     У заходах взяли участь 56 осіб ЛПЗ міста Черкаси. Метою тренінгу було надання теоретичних і практичних навичок роботи зі швидкими (експрес) тестами для виявлення антитіл до ВІЛ, надання інформації щодо вимог нормативної документації, процедури дотестового та післятестового консультування, тестування, первинної профілактики та біологічної безпеки.

     Учасники тренінгів відпрацювали практичні навички щодо взяття матеріалу для досліджень, проведення процедури тестування та утилізації матеріалу. Особлива увага приділялась помилкам при проведенні тестування, заповненню первинної облікової документації та питанням біологічної безпеки.

     Тестування на ВІЛ за допомогою швидких тестів на сьогодні є одним з оптимальних та економічно обґрунтованих рішень у сфері діагностики ВІЛ-інфекції та інших інфекційних захворювань, не потребує спеціального лабораторного обладнання, довготривалого навчання персоналу та дозволяє визначити наявність антитіл до ВІЛ протягом 15-20 хв.

     Широке впровадження таких методів дозволить скоротити час очікування результатів аналізів, прискорити призначення лікування та зменшити видатки бюджетів всіх рівнів на транспортування зразків крові, реактиви та витратні матеріали.

 
Сучасні підходи при лікуванні ускладненої ВІЛ-інфекції - навчання лікарів області Печать
22.03.19 16:29

     21 березня 2019 року в конференц-залі готелю «Апельсин» м. Черкаси пройшов семінар на тему: «Сучасні підходи при лікуванні ускладненої ВІЛ-інфекції» за участю спеціалістів Обласного центру СНІДу та запрошених представників міжнародної організації ICAP при Колумбійському університеті.dsc_0380


     Метою заходу було поширення міжнародного досвіду найкращих практик з підходу «Тестуй та Лікуй» серед фахівців кабінетів «Довіра»  лікувальних закладів області.

     Перед учасниками семінару виступила заступник головного лікаря обласного центру СНІДу Ірина Білоус, яка поінформувала про стан допомоги пацієнтам з ВІЛ-інфекцією в Черкаській області у 2019 році та визначені пріоритетні напрямки для покращення охопленням та ефективністю лікування в Черкаській області на 2019 рік. На заході було представлено проблеми з надання послуг з КіТ у закладах охорони здоров’я та поінформовано про шляхи їх вирішення.

     Зокрема, запрошеним експертом ICAP при Колумбійському університеті Елен Моррісон було представлено «Стратегію «Тестувати та лікувати всіх»: забезпечення лікування ВІЛ серед усіх ЛЖВ незалежно від кількості клітин CD4 або стадії захворювання». «Наша мета полягає в тому, щоб дати можливість лікарям відчувати себе більш впевнено в лікуванні хворих з ВІЛ-інфекцією, особливо хворих в тяжкій стадії захворювання. В багатьох регіонах України лікарі відмічають, що після призначення АРТ спостерігається високий рівень смертності при початковому лікуванні ВІЛ-інфекції. Під час цього семінару ми хочемо, використовуючи підходи, що базуються на конкретних клінічних випадках, обговорити ці труднощі та особливості лікування, щоб їх можна було використовувати в клінічній практиці. Лікарі вважають, що для початку лікування необхідно провести багато обстежень і ми намагаємося спільно в цих прикладах зараз розібратися: які дослідження нам дійсно допомагають, які можна не робити для того, щоб безпечно, вчасно призначити лікування», – зазначила Елен Моррісон.

 


dsc_0418


     Також, на семінарі було представлено нові підходи до швидкого початку АРТ при ускладненому перебігу ВІЛ-інфекції на засаді новітніх доказових практик і міжнародних рекомендацій ВООЗ. Учасників заходу було ознайомлено з даними щодо підходів до діагностики опортуністичних захворювань перед початком АРТ та під час спостереження; надано рекомендації та докази раннього початку АРТ для хворих у нестабільному та важкому стані; проаналізовано вибір схем лікування при вірологічній невдачі лікування та схеми лікування з використанням сучасних препаратів у дорослих та у вагітних жінок.

 
Круглий стіл, присвячений Всеукраїнському дню боротьби з туберкульозом Печать
22.03.19 16:19

21 березня 2019 року в залі засідань Черкаської обласної державної адміністрації відбувся круглий стіл, присвячений Всеукраїнському дню боротьби з туберкульозом.
krugstol3

Учасники заходу мали змогу ознайомитись з впровадженням медико-соціального супроводу хворих на туберкульоз, що перебувають на амбулаторному етапі лікування в Черкаській області за 2018 рік; було озвучено проблемні питання в організації медико-психосоціального супроводу хворих.

krugstol2

Під час круглого столу було представлено алгоритм переадресації пацієнтів на амбулаторне лікування; розглянуто Стратегію ліквідації туберкульозу та План боротьби з туберкульозом 2016-2020 рр. (цільові показники). Захід охопив питання захворюваності на туберкульоз, нові випадки та рецидиви (Україна, 2018 р.), рівень МРТБ серед нових випадків та рецидивів. Присутніх було ознайомлено з глобальним звітом ВООЗ (2018 р.), з захворюваністю та смертністю від туберкульозу в контексті цілей ВООЗ The END TB в порівнянні з існуючою тенденцією в Україні; обговорено питання як досягти успіху в протидії туберкульозу; представлено нове бачення амбулаторного лікування, амбулаторне лікування на базі ПМД: вигідно, доступно, ефективно, безпечно.

 
Тренінг з питань роботи з «Сухою краплею крові» для досліджень з виявлення ВІЛ-інфекції у дітей, народжених ВІЛ-позитивними жінками Печать
18.03.19 17:31

12-13 березня 2019 року в навчально-тренінговому центрі КЗ «Черкаський обласний центр профілактики та боротьби зі СНІДом» Черкаської обласної ради пройшов тренінг з питань роботи з «Сухою краплею крові» (СКК) для досліджень з виявлення ВІЛ-інфекції у дітей, народжених ВІЛ-позитивними жінками, що є інноваційним підходом.

За даними обласного центру СНІДу, основний шлях інфікування дітей ВІЛ в Україні – від матері до дитини під час вагітності, під час пологів та після народження – при грудному вигодовуванні.

Для запобігання негативних наслідків пізнього встановлення діагнозу ВІЛ-інфекції, важливо якомога раніше знати ВІЛ-статус дитини, народженої ВІЛ-позитивною жінкою, оскільки при ранньому початку специфічної терапії новонародженим, зменшується частота важких провів ВІЛ-інфекції на 75 %.

Мета впровадження СКК в Україні/області:

1. Розширення доступу до ранньої діагностики ВІЛ-інфекції у дітей, народжених ВІЛ (+) жінками, шляхом виявлення провірусної ДНК ВІЛ-1 через 48 годин від народження.

2. Раннє, до 2-х міс. віку, встановлення ВІЛ (+) статусу дитини для своєчасного призначення лікування (АРТ), догляду та підтримки, що знизить смертність хворих на ВІЛ-інфекцію дітей.

3. Сприяння інтеграції діагностики ВІЛ-інфекції у немовлят, народжених ВІЛ-позитивними матерями, в первинну ланку служби охорони здоров’я матерів і дітей, що відповідає концепції реформування системи охорони здоров’я, яка впроваджується у країні.

4. Децентралізація надання медичної допомоги дітям, народженим ВІЛ-позитивними матерями.

Тренінг з питань роботи з «Сухою краплею крові» розрахований на фахівців акушер-гінекологічної служби Черкаської області (акушерів-гінекологів, лікарів-неонатологів і медичних сестер).

Протягом тренінгу учасники заходу мали можливість ознайомитись з процедурою збору зразків крові, умовами її зберігання та транспортування. Під час практичних занять кожний мав змогу спробувати підготувати картку зі зразками крові.

Використання СКК є доцільним для ранньої діагностики ВІЛ-інфекції у новонароджених, оскільки: суху краплю крові зручно використовувати при обстеженні немовлят, народжених ВІЛ-позитивними матерями, у пологових відділеннях (будинках) та лікувально-профілактичних закладах первинної ланки. Цей метод поліпшує доступ до ранньої лабораторної діагностики ВІЛ-інфекції вірусологічними методами у немовлят; зразки сухої краплини крові легко та зручно збирати, зберігати й обробляти; для взяття крові не потрібна пункція вени (кров береться з п’ятки дитини); сухі краплини крові більш безпечні для оточуючих, ніж рідкі проби крові; зразки стабільні при кімнатній температурі протягом тривалого часу, не потребують холодового ланцюга при транспортуванні, можуть надсилатися до лабораторії поштою.

Використання методу СКК дозволить пришвидшити виявлення ВІЛ-інфекції у дітей в перші 48 годин після народження та оперативно призначити лікування.

 

Для довідки:

«Суха краплина крові» (СКК) – спеціально підготовлений зразок біологічного матеріалу, який збирається за допомогою спеціального фільтрувального паперу Whatman 903. Для приготування СКК невелику кількість крові збирають на фільтрувальний папір, висушують при кімнатній температурі та транспортують до лабораторії, де за допомогою спеціального обладнання проводиться дослідження. Не вимагає спеціальних умов транспортування, при температурі від +2 до +8 градусів може зберігатися протягом 6 тижнів.

 
1 березня – Всесвітній день імунітету Печать
01.03.19 11:50

1 березня – Всесвітній день імунітету

  Щорічно, за ініціативи ВООЗ, 1 березня відзначається Всесвітній день імунітету. Імунітет – це здатність імунної системи зберігати цілісність і сталість внутрішнього середовища організму. Імунна система відповідає за два важливі процеси: заміну трансформованих або пошкоджених клітин різних органів тіла та захист від проникнення чужорідних агентів. Таким чином, забезпечується протиінфекційний, протипухлинний захист і генетична стабільність організму.

  Початок весни – чи не найгірша для імунітету пора року, адже він виснажений боротьбою з зимовими вірусами та інфекціями, а також авітамінозом.


  Проявами порушень в роботі імунної системи є: часті застуди, тривале підвищення температури, синдром хронічної втоми, больові відчуття в суглобах і м’язах, збільшені лімфовузли. Крім того, до явних ознак імунодефіциту належать часто рецидивуючі інфекційні захворювання, які не  піддаються адекватній терапії. Також, не можна забувати й про лімфотропні вірусні інфекції, що безпосередньо пригнічують клітини імунної системи. Найбільш відомим представником цієї групи є ВІЛ. Проте, існує й безліч інших інфекційних збудників: вірус Епштейна-Барр, персистуючий у В-лімфоцитах; віруси герпесу; віруси гепатитів В і С, що пригнічують Т-лімфоцити та інші.

  У жодному разi не можна зміцнювати імунітет, вживаючи імуностимулятори, адже всi медикаментознi препарати допомагають лише короткостроково – поки їх приймаєш. Імунна система не може постiйно працювати на повну. Якщо її стимулювати штучно, то після закiнчення дiї преперату рiвень захисту впаде майже до нуля. Навiть рослиннi адаптогени (женьшень, елеутерокок, ехiнацея) не є панацеєю в цiй ситуацiї.


  Щоб пiдвищити iмунiтет, потрiбен час. Починати вживати адаптогени треба з малих доз, пiдвищуючи їх раз на тиждень. Якщо ж людина різко почне приймати великi дози, то настане зворотна реакцiя – пригнiчення iмунiтету.

  Так само, не варто надмірно вживати антиоксиданти – зокрема, вiтамiн С. Достатньо ввести в раціон харчування наступні продукти: квашену капусту, лимони, апельсини, мандарини, будь-якi свiжi овочi та фрукти, адже вітаміни з продуктiв засвоюються органiзмом краще, нiж синтетичнi. До речі, останні часто викликають алергiю. Якщо ж постiйно давати органiзму готовi вiтамiни, вiн втратить здатнiсть синтезувати їх з продуктiв харчування. Варто з’їдати лише один цитрусовий плiд через день – цього цiлком досить для надходження в організм необхiдної кiлькостi вiтамiну С.

  Велику роль у формуваннi iмунiтету відіграє нервова система, адже пiд час емоцiйного стресу наднирники виробляють стресові гормони, якi знижуть активнiсть iмунної системи.

Функціонування імунної системи також залежить і від стану печінки. Печiнка – головний очищувач кровi, а при потрапляннi вiрусу саме вона є постачальником «будiвельного матерiалу» для вироблення iмунною системою антитiл (зокрема, iнтерферону). Коли вiрус потрапляє в органiзм через слизову оболонку органiв дихання, починається вироблення iмуноглобулiну А. Цi антитiла зв’язують та деактивують вiрус, а вироблення iмуноглобулiнiв залежить вiд здатностi печiнки продукувати вiдповiднi клiтини. Тому, для iмунiтету, насамперед, треба очистити та активiзувати дiяльнiсть печiнки.

  Дуже важливо налагодити правильне харчування – зокрема, забезпечити достатнє надходження в організм вiтамiну А (саме вiн необхiдний для печiнки). Варто виключити вживання алкоголю, який руйнує печiнку.

  Необхiдно слiдкувати за мiкрофлорою кишкiвника, адже вiн бере безспосередню участь у формуваннi iмунiтету. Це найбiльший бар’єрний орган людини. Харчування має бути таким, щоб мiнiмiзувати гнильнi процеси в кишкiвнику – тобто, необхідно вживати бiльше злакiв, овочiв у будь-якому виглядi (вони мiстять клiтковину), хлiб грубого помолу, кисломолочні продукти.


Таким чином, вірними помічниками імунітету є:

  1. Здоровий спосіб життя, достатній сон, свіже повітря, рух, загартовування.

  2. Збалансоване раціональне харчування з обов’язковим вмістом сирих овочів, фруктів і ягід, які містять «живі» субстанції, необхідні для функціонування імунної системи. Зокрема, корисними є свіжі соки з моркви, журавлини, буряка, яблук, які потрібно вживати з рослинною олією для засвоєння жиророзчинних вітамінів. У харчовому раціоні повинні бути молочні продукти, м’ясо, риба, бобові, горіхи, продукти бджільництва та незамінні джерела фітонцидів – зелень, цибуля, часник, які сприяють очищенню організму від мікробів.

  3. Ендорфіни – позитивні емоції, сміх, приємні враження, любов до людей.

По допомогу ж до імуномодуляторів, навіть  рослинного походження, слід звертатися лише за рекомендацією лікаря.

 
« НачалоПредыдущая12345678910СледующаяПоследняя »

Страница 6 из 22